Co polski przedsiębiorca wiedzieć powinien
Co polski przedsiębiorca wiedzieć powinien
JANUSZ ADAMKOWSKI KARL POERNBACHER
Zmiany w niemieckim prawie zobowiązań mają bezpośrednie znaczenie dla podmiotów polskich, które prowadzą tam działalność gospodarczą, oraz dla tych, które zawarły z partnerami niemieckimi umowy przewidujące zastosowanie niemieckiego kodeksu cywilnego zgodnie z wyborem prawa przez strony albo na podstawie norm kolizyjnych prawa polskiego lub niemieckiego.
Od 1 stycznia 2002 r. obowiązuje w Niemczech ustawa modyfikująca prawo zobowiązań zawarte w kodeksie cywilnym (dalej: BGB). Jest to, nie licząc wcześniejszych zmian prawa rodzinnego, największa nowelizacja BGB od czasu jego wejścia w życie 1 stycznia 1900 r.
Reformą tej dziedziny prawa zajmowało się kilka komisji od 1978 r. Pracę przyspieszyły trzy dyrektywy Wspólnot Europejskich, które ustawodawca niemiecki miał obowiązek wprowadzić do prawa federalnego w bieżącym roku. Gdyby ten termin nie został dotrzymany, to zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości osoby fizyczne i prawne mogłyby kierować roszczenia odszkodowawcze do państwa.
Graniczna data
Nowe prawo stosuje się do wszystkich zobowiązań powstałych po 31 grudnia 2001 r. Szczególne uregulowanie przewidziano dla tych długoterminowych stosunków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta