Rzeczpospolita Czytelników; 04.09.2002
Prawo podatkowe - VAT
Na pytania czytelników odpowiada Anna Grabowska
Przedsiębiorstwo zamierza sprzedać część używanego budynku biurowego i prawa wieczystego użytkowania do gruntu. Zaliczka wynosi 30 proc. Czy musi wystawiać na nią fakturę VAT? W jaki sposób podzielić kwotę zaliczki na część dotyczącą budynku i tę, która odnosi się do gruntu? Czy fakturę lub rachunek można wystawić przed podpisaniem aktu notarialnego?
Ponieważ zaliczka wynosi tylko 30 proc. ostatecznej ceny, to w stosunku do niej nie powstaje obowiązek podatkowy VAT. Sprzedawca nie wystawia zatem faktury. Gdyby zaliczka przekraczała 50 proc. ceny, to należałoby wystawić fakturę i odprowadzić od niej VAT. Wymaga to określenia przedmiotu sprzedaży. Budynki podlegają opodatkowaniu, a prawo wieczystego użytkowania gruntu nie. Na fakturze powinny się więc znaleźć dwie pozycje. O tym, jaka część zaliczki dotyczy budynku, a jaka gruntu, stanowi umowa przedwstępna. Jeżeli zaś budynek spełnia warunki z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT , czyli jest towarem używanym, to jego sprzedaż korzysta ze zwolnienia od VAT. Proporcjonalny podział zaliczki na fakturze jest jednak i tak przydatny - dla celów wykazania sprzedaży zwolnionej w deklaracji VAT.
Odnosząc się do pytania o skutek niezawarcia aktu notarialnego, to w VAT obowiązek podatkowy powstaje, co do zasady,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta