Kodeks pracy po zmianach: Nowe lub zmienione przepisy kodeksu pracy
Nowe lub zmienione przepisy kodeksu pracy Powrót na stronę tytułową broszury
Większość nowych lub zmienionych przepisów prawa pracy wejdzie w życie 29 listopada tego roku, niektóre 1 stycznia 2003 r., a jeszcze inne 1 lipca 2003 r. Na czym polega ich istota?
Zakaz zastępowania umów o pracę cywilnoprawnymi
Wprowadzono zakaz zastępowania umowy o pracę umowami cywilnoprawnymi (np. zlecenia, o dzieło), jeżeli strony łączy stosunek prawny posiadający cechy stosunku pracy (m.in. praca w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę, na ryzyko zakładu, podporządkowanie organizacyjne szefowi).
W kodeksie pracy jest już art. 22 § 1 1 chroniący przed takimi praktykami. Zgodnie nim zatrudnienie na warunkach zatrudnienia pracowniczego jest zawsze zatrudnieniem na umowę o pracę, bez względu na nazwę umowy łączącej strony. Wobec tego dodana regulacja w praktyce niewiele zmieni.
Przepisy prawa pracy w zawieszeniu Powrót na stronę tytułową broszury
W szeroko rozumianym prawie pracy są tzw. minimalne standardy ochrony pracownika. Oznacza to, że umowy o pracę, regulaminy pracy i wynagradzania oraz inne przepisy wewnątrzzakładowe nie mogą ustalać postanowień mniej korzystnych. Gdyby jednak tak się stało, to owe postanowienia są nieważne z mocy prawa, a zamiast nich stosuje się odpowiednie regulacje prawa pracy. Nic...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta