Słowiki kląskają pod stopami
Słowiki kląskają pod stopami
Złote delfiny wieńczące spadzisty dach symbolizują potęgę fundatora zamku
(c) CORBIS
PIOTR MILEWSKI
Japońskie zamki należą do najznamienitszych zabytków tego kraju. Większość z nich powstawała w okresie od XV do XVII wieku na szczytach gór i wzgórz bądź na rozległych równinach. Były to pierwsze budowle kamienno-drewniane w Japonii.
W przeciwieństwie do swoich europejskich odpowiedników, które budowano w układzie poziomym, czyli wszerz, japońskie warownie powstawały w układzie pionowym - kolejne kondygnacje szły w górę. Zapewniało to bowiem skuteczniejszą ochronę, choć jedynie do czasu pojawienia się w Kraju Kwitnącej Wiśni prochu strzelniczego i pierwszych dział. Japońskie obiekty spełniały jednak nie tylko funkcje obronne, ale również kulturowe i estetyczne. Dlatego tak wiele z nich otoczonych jest świątyniami, domami herbacianymi i ogrodami.
Dziś niewiele z japońskich zamków pamięta swoich budowniczych i fundatorów. Spośród kilku tysięcy zabytków zaledwie kilkanaście to oryginały. Większość stanowią rekonstrukcje, dokonywane z pietyzmem według oryginalnych planów i zachowanych starych fotografii.
Zniszczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta