W dziur labiryncie
W dziur labiryncie
Fragment podziemnej trasy
FOT. PIOTR MAZUREK
ROBERT WYSZYŃSKI
Spacerek po zabytkowych wiaduktach Nysy Kłodzkiej, wśród zabytkowych kamienic i kamieniczek, w cieniu kościołów, ratusza i parków uspokaja duszę, wywołuje nostalgię i koi nerwy. Średniowieczna twierdza górująca nad Kłodzkiem - z której mieszkańcy są dumni - dodaje miastu splendoru. Lecz sławną twierdzę znają chyba wszyscy - na pewno nie wszyscy znają inną osobliwość: Podziemną Trasę Turystyczną im. Tysiąclecia Państwa Polskiego.
Zwiedzenie szlaku biegnącego pod domami i ulicami starówki może nas przenieść w czasie o kilka wieków wstecz. Jednak zanim pierwsi turyści zeszli do lochów, starówka ledwo przeżyła. Poległa - by zmartwychwstać.
Historia w gruzach
Zanim zwiedzimy podziemne Kłodzko - przypomnijmy o zagładzie. Było jak w filmowym horrorze: po demonach II wojny światowej kłodzką starówkę nawiedził koszmar trzęsienia ziemi. Lecz to nie domy się trzęsły z racji podziemnych drgawek, tylko ziemia wibrowała pod wpływem walących się domów i piwnic.
Niektórzy ludzie nie wiedzieli, co się dzieje. Władze miasta wpadły w panikę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta