Dużo zbieraczy, mało informatyków
Dużo zbieraczy, mało informatyków
ADAM MACIEJEWSKI PIOTR APANOWICZ SZYMON ARASZKIEWICZ
Około 40 stoczniowców ze Szczecina pracuje od niedawna w norweskich firmach. Wyjechali głównie wysoko wykwalifikowani specjaliści. Przewoźnicy drogowi alarmują, że za granicę do pracy wyjeżdżają wyszkoleni kierowcy ciężarówek. Natomiast poszukiwani w Niemczech informatycy niechętnie opuszczają polskie firmy.
Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w I połowie 2002 r. do pracy za granicą wyjechało 227 tys. osób, czyli o 60 tys. mniej niż w całym ubiegłym roku. Najwięcej, prawie 221 tys. pracowników przyciągnął rynek niemiecki. Wyjazdy dotyczą niemal wyłącznie sezonowej pracy fizycznej.
Kierunek Niemcy
W 2001 roku za granicą oficjalnie zatrudniono łącznie 297,07 tys. Polaków, z tego zdecydowaną większość przy pracach sezonowych, głównie w rolnictwie (około 266,5 tys. osób). Najbardziej popularnym kierunkiem wyjazdów do pracy były Niemcy, gdzie zatrudnienie znalazło ponad 284 tys. Polaków, przede wszystkim przy pracach sezonowych oraz w budownictwie.
Zdaniem Wioletty Jednoróg z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, zatrudnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta