Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąsiedzi z końca świata

14 stycznia 1995 | Świat | WP

Sąsiedzi z końca świata

Rozmowa z Markusem Meckelem, przewodniczącym niemiecko-polskiej grupy parlamentarnej w Bundestagu

Krótko przed naszą rozmową przeszliśmy polsko-niemiecką granicę w Guben/ Gubinie. Czy ta granica nadal dzieli, czy już łączy?

Tu, w Gubinie, łączy. Od 1991 r. , kiedy oba miasta znów zaczęły współpracować, można mówić o zrastającym się organizmie. Ale generalnie granica polsko-niemiecka nadal dzieli, jest wyraźną granicą dobrobytu, Unii Europejskiej, NATO -- a więc jedną z centralnych granic kontynentu. Na szczęście w Niemczech i innych państwach na Zachodzie rośnie przekonanie, że ten stan nie może i nie powinien się utrzymać, a integracja Polski i innych krajów ma egzystencjalne znaczenie dla całej Europy.

Jako ostatni minister spraw zagranicznych byłej NRD pojechał pan najpierw do Warszawy, a dopiero potem do Bonn. Na forum Bundestagu i w rodzinnej Brandenburgii silnie angażuje się pan na rzecz dobrych stosunków polsko-niemieckich. Jak pan je dzisiaj ocenia?

Po raz pierwszy nad Odrą i Nysą spotykają się dwie demokracje, te same systemy wartości i orientacje. Między Polakami i Niemcami tworzy się sieć stosunków międzyludzkich, praktyka i własne doświadczenia rewidują dawne stereotypy i resentymenty. Pod tym względem znajdujemy się na właściwej drodze. Ale jeszcze wielu rzeczy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 376

Spis treści
Zamów abonament