Syndyk zarządzającym, upadły płatnikiem
Sądowa wykładnia
Syndyk zarządzającym, upadły płatnikiem
Rola i zadania syndyka w płaceniu podatków często budzi wątpliwości. W rozsupłaniu niektórych z nich pomocny może być wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 maja 1994 r. (sygn. akt III SA 1723/ 93) . Sąd stwierdził w nim, iż syndyk, obejmując na podstawie art. 90 prawa upadłościowego z 1934 r. zarząd majątku upadłego, nie staje się przez to "zakładem pracy" w rozumieniu art. 31 ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest nim nadal upadły. Konsekwentnie też odsetki od zaległości powstałych wskutek nieterminowego płacenia podatków przez syndyka obciążają upadłego. Może on jednak dochodzić od syndyka wyrównania szkody (na podstawie art. 102 prawa upadłościowego) .
Upadłość przedsiębiorstwa ogłoszono 16 października 1991 r. Jednocześnie sąd powierzył funkcję syndyka spółce z o. o. "Doradca". W dwa miesiące później sąd zezwolił syndykowi na prowadzenie działalności gospodarczej w dwu zakładach upadłej firmy. A to wiąże się z koniecznością zatrudniania pracowników,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta