Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pamięć bólu

14 stycznia 1995 | Nauka i Technika | ZW

Pamięć bólu

Ciągłe, uporczywe bóle różnego rodzaju wywołują o wiele poważniejsze skutki w organizmie, niż dotychczas przypuszczali specjaliści. Z najnowszych badań wynika, że chroniczne dolegliwości powodują zmiany w przewodzeniu impulsów przez komórki nerwowe, które jeszcze bardziej uwrażliwiają organizm na kolejny ból. W mózgu powstają trwałe "urazy", które dają o sobie znać przy wszelkich nawrotach dolegliwości, a cierpienia chorego człowieka stają się coraz trudniejsze do zniesienia.

Ból jest nieodłączną częścią naszego życia, a mimo to wciąż jest bagatelizowany, zarówno przez chorych, jak i lekarzy. Leczenie zwykle jest podejmowane zbyt późno, kiedy cierpienia spowodowały już erozję całego ciała i psychiki. Tymczasem ból powinien być jak najszybciej uśmierzany. Jeśli utrzymuje się dłużej niż pół roku, może przejść w stan chroniczny i utrzymawać się z małymi przerwami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 376

Spis treści
Zamów abonament