Szczur też człowiek
Powieść Andrzeja Zaniewskiego musiała zdobyć sławę międzynarodowego bestselleru, żeby mogła ukazać się w Polsce
Szczur też człowiek
Pierwszemu polskiemu wydaniu książki Andrzeja Zaniewskiego "Szczur" towarzyszy nie lada sensacja. Po pierwsze dlatego, że powieść została napisana jesienią 1979 roku, ale z powodu pesymistycznego przesłania oraz obrazoburczej wymowy została wówczas odrzucona przez wszystkie krajowe wydawnictwa. Po drugie z tego względu, że w latach 1990--1994 ukazała się kolejno w Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Anglii i we Włoszech, ciesząc się wielką popularnością czytelniczą, a także zbierając świetne recenzje, w których porównywano ją do dzieł Franza Kafki, Jamesa Joyce'a, Alberta Camusa, Samuela Becketta.
55-letni dzisiaj Andrzej Zaniewski nie należał i nadal nie należy do pisarzy wysoko cenionych w Polsce. W młodości był członkiem poetyckiego ugrupowania Orientacja Hybrydy, ale nie zdobył popularności Gąsiorowskiego, Jerzyny czy Żernickiego. Wydał kilka zbiorków wierszy o charakterze hurrapatriotycznym, wojskowym, produkcyjnym, socjalistycznym i społecznie zaangażowanym, w których zdecydowanie opowiadał się po jedynie słusznej stronie. Jako członek PZPR aż do jej rozwiązania, w swojej twórczości lirycznej Zaniewski realizował uchwały i wytyczne kolejnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta