Opozycja i socjalizm
Z dziejów myśli niezależnej w PRL
Opozycja i socjalizm
Jan Skórzyński
Moment odrodzenia zorganizowanej opozycji antykomunistycznej w Polsce wskazać można bez trudu -- w sposób naturalny wyznacza go rok założenia Komitetu Obrony Robotników (1976) . Trudniej przyjdzie określić jej ideową genezę. Po pierwsze -- opozycję tworzyły różne nurty, tości. Korzenie niezależnej myśli politycznej lat siedemdziesiątych sięgają niekiedy aż do czasów II Rzeczypospolitej. Do wywiedzionych z tamtego okresu tradycji odwoływano się chętnie, choć zazwyczaj sięgano jedynie po elementy narodowej symboliki. Rzadziej oznaczało to rzetelny gie -- kształt, jaki opozycyjne myślenie przybrało po roku 1970, był wynikiem długotrwałej ewolucji i doświadczeń całego powojennego trzydziestolecia. Zasadnicze etapy tej ewolucji wyznaczają lata 1956, 1968 i 1970. Październik i Grudzień są datami istotnymi dla historii systemu; przyn ny sposobu sprawowania władzy przez PZPR. Z tego punktu widzenia rok 1968 nie stanowił przełomu. Marzec był natomiast punktem zwrotnym w dziejach tego nurtu opozycji, który odegrał czołową rolę w wydarzeniach następnej dekady.
Socjalizm, to dobra rzecz
Jaki to nurt? Pierwszym kłopotem historyka, który podejmuje próbę jego opisu, jest odnalezienie właściwej nazwy. "Lewica laicka" --...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta