Pieniądze na dnie mórz
Pieniądze na dnie mórz
- Co zbierać
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
Czy cena kupionej przed laty muszli może rosnąć?
ANDRZEJ JARZĘBOWSKI: Zdecydowanie tak! Pod warunkiem, że muszla należy do rzadkiego gatunku, była dobrze przechowywana i jest w bardzo dobrym stanie. Na przykład trafiają na rynek kupione 20 lat temu muszle gatunku Porcelanka Cervus. W tamtych latach wielkość tych muszli była zbliżona do rekordu świata, wynoszącego 19 cm. Natomiast dziś wyławiane są wyłącznie mniejsze okazy, dlatego istotnie wzrosła cena dużych egzemplarzy. Kosztują one ok. 1600 złotych, podczas gdy cena współcześnie odławianych wynosi ok. 200 zł.
Można mnożyć podobne przykłady zwiększania się cen. Najczęściej, niestety, nie da się tego przewidzieć. Czasami wzrost ma charakter irracjonalny. Są lokalne gatunki muszli poławiane tylko w jednym miejscu. Zdarza się, że poławiacze nagle odmawiają połowów, bo rozchodzi się wieść, że nad danym miejscem ciąży fatum. Mniejsza podaż natychmiast powoduje skok cenowy.
Jak przechowywać muszle, żeby nie traciły na wartości?
Z wiekiem muszle bledną, szkodzi im światło zarówno naturalne, jak sztuczne. Najszybciej tracą kolor muszle pomarańczowe oraz w kolorze ciemnobrązowym, zbliżonym do czerni. Dlatego kolekcja powinna być
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta