Bolesna kuracja
Polskie zakłady muszą być konkurencyjne na europejskich rynkach
Bolesna kuracja
Minister gospodarki Jacek Piechota
Chwilowe zwycięstwo lobby hutniczego w postaci ochrony krajowego rynku stali tylko w niewielkim stopniu rozwiązuje istniejące problemy. Ochronne cła i kontyngenty, wprowadzone w sierpniu, obowiązywać będą do marca przyszłego roku.
Stalowi lobbyści zdają sobie sprawę z tego, że wprowadzenie ceł stałych, na kilka lat, wymagać będzie silnych argumentów i spotka się z oporem zagranicznych partnerów Polski. Jerzy Podsiadło, prezes PHS dowodził ostatnio, że polskiemu hutnictwu bardzo pomógł prezydent Bush, ponieważ pokazał, jak chronić własny rynek. Prezes PHS nie wspominał już o tym, że prezydent w dużym stopniu złagodził początkowe restrykcje.
Z szerokich ostatnio dyskusji widać jednak, że szefowie branży z wiceministrem Szarawarskim na czele, odpowiedzialnym za hutnictwo, zdali już sobie sprawę, że bez radykalnych zmian i cięć nie ma szans na rentowność. Po bankructwie dwóch hut (Mała Panew i Ostrowiec) można spodziewać się kolejnych. Po raz pierwszy otwarcie mówił o tym wiceminister Szarawarski w Katowicach. Przyznał, że kandydatów do bankructw jest więcej, choć nie podał oczywiście, o które huty chodzi. Spekuluje się, że będą to Huta Częstochowa i Huta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta