Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeśli polski sędzia będzie eurosceptykiem

19 września 2002 | Prawo | TT
źródło: Nieznane

Kilka uwag o najmniej pożądanym z wariantów

Jeśli polski sędzia będzie eurosceptykiem

RYS. ROCH FOROWICZ

TOMASZ T. KONCEWICZ

Skuteczności prawa europejskiego nie osiągnie się drogą powództw o odszkodowanie, ale przez przekonanie sędziów, że naprawdę warto je stosować.

Sukces sądu krajowego, nazywanego często naturalnym forum prawa wspólnotowego, na którym następują wymiana argumentów oraz interpretacja przepisów prawa europejskiego, zależy przede wszystkim od chęci sędziów krajowych do wypełniania swojej misji wspólnotowej. Radca prawny i adwokat nigdy nie będą w stanie w pełni skorzystać z możliwości, jakie daje im regulacja europejska, jeśli spotkają się z niezrozumieniem, a czasami nawet wrogim nastawieniem sądu krajowego.

Gdy chodzi o skuteczność prawa wspólnotowego, to jego powodzenie zależy nie tyle od właściwości samej normy prawnej, ile od possumus lub non possumus sędziów w różnych państwach członkowskich, od podejmowania przez nich decyzji w sposób konstruktywny oraz w duchu dobrej woli. Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu (ETS) może tworzyć mandat wspólnotowy dla sędziów krajowych, ale bez ich chęci i dobrej woli pozostanie on niewykorzystany.

Z reguły sędziowie krajowi wypełniają swoją...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2727

Spis treści
Zamów abonament