Rzeczpospolita Czytelników; 19.09.2002
Spółdzielnie mieszkaniowe
Co stanie się z mieszkaniami własnościowymi, gdy spółdzielnia upadnie? To tylko jedno z wielu pytań, jakie zadawali czytelnicy podczas wtorkowego dyżuru telefonicznego poświęconego problemom spółdzielni mieszkaniowych. Odpowiedzi udzielała EWA BOŃCZAK-KUCHARCZYK, b. wiceprezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast i ekspert w tej dziedzinie.
Moja spółdzielnia mieszkaniowa ma długi, obawiam się, że może zostać ogłoszona jej upadłość. Czy grozi mi utrata mieszkania własnościowego?
Spółdzielcze mieszkania własnościowe nie wchodzą w skład masy upadłościowej. Czytelnik nie musi się więc obawiać utraty mieszkania, gdyż jego prawo zostanie przekształcone w odrębną własność z chwilą zakończenia upadłości i wykreślenia spółdzielni z rejestru (art. 231 prawa spółdzielczego z 1982 r.). Natomiast, gdy chodzi o długi spółdzielni, to jej członkowie odpowiadają za nie tylko do wysokości swoich udziałów (każdy spółdzielca wpłacał je, gdy spółdzielnia przyjmowała go w poczet swoich członków).
Czy wnuk może odziedziczyć po mnie lokatorskie mieszkanie?
Lokatorskiego mieszkania spółdzielczego, w przeciwieństwie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta