W poszukiwaniu nowej doktryny
W poszukiwaniu nowej doktryny
Jedna z głównych ulic handlowych Pekinu, październik 2001
FOT. AP
Kenichi Ohmae
W nadchodzących dziesięcioleciach Chiny staną się pod względem politycznym i gospodarczym zupełnie innym krajem. Brutalnie konkurencyjne w polityce i na rynkach światowych, innowacyjne, odporne na naciski, będą drugim po Stanach Zjednoczonych mocarstwem światowym.
Takie zmiany w globalnym układzie sił zdarzają się raz lub dwa razy w stuleciu. Tę można porównać do pojawienia się przed wiekiem USA jako globalnego mocarstwa, a jej znaczenie wynika po części z radykalnego i gwałtownego zwrotu w sposobie rządzenia Chinami. Zmiana ta pojawiła się nieoczekiwanie, więc aż korci, by skwitować ją jako przypadek, gdy tymczasem przekształcenia w Chinach to trwałe zjawisko, które będzie wpływać na wszystkie aspekty życia tego kraju i jego międzynarodową pozycję.
W dzisiejszej Chińskiej Republice Ludowej współistnieją dwa systemy: scentralizowana autokratyczna komunistyczna administracja, zdominowana przez przestarzałą ideologię i interesy militarne, oraz zdecentralizowane wolnorynkowe zarządzanie gospodarką. Celowo czy przypadkowo, Chiny reorganizują się w taki sposób, aby osiągnąć równowagę między władzą centralną i wspólnym celem z jednej strony,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta