Przemysł wiedzy
ANDRZEJ K. KOŹMIŃSKI
Przemysł wiedzy
Kiedy na początku lat 70. wkrótce po habilitacji pojawiłem się w USA, ze zdziwieniem i odruchem niechęci stwierdziłem, że zostałem uznany za "pracownika wiedzy" (knowledge worker) zatrudnionego w "przemyśle wiedzy". Dla kogoś wyrosłego na polskich inteligenckich wzorcach uniwersyteckiej kariery takie określenie wydawało się uwłaczające. Potrzebowałem wielu lat, by przekonać się o jego trafności.
Pojęcie "przemysłu wiedzy" (knowledge industry) pojawiło się za oceanem już w latach 60. Oznacza ono zespół przedsiębiorstw oraz instytucji tworzących i przekazujących wiedzę na poziomie wyższym (czyli powyżej szkoły średniej). Sektor ten obejmuje więc uczelnie wyższe, instytucje badawcze, firmy doradcze i instytucje szkoleniowe zajmujące się kształceniem specjalistycznym i podyplomowym. Czysto językowa analiza tego pojęcia jest bardzo pouczająca.
Przede wszystkim słowo "przemysł" (industry) oznacza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta