Mało innowacji, mało zysku
Mało innowacji, mało zysku
FOT. NORBERT GAJLEWICZ
Rz: Dlaczego polskie przedsiębiorstwa są tak mało zyskowne, i to nie tylko w okresie stagnacji? Przecież niektóre z nich mają dobre produkty.
BOHDAN WYŻNIKIEWICZ: Jest wiele powodów ich niskiej zyskowności. Przede wszystkim polskie firmy nie zakończyły jeszcze swoich przeobrażeń, ciągle trwa proces ich wychodzenia z poprzedniego okresu. Postęp jest niewątpliwy, ale nie są to jeszcze przedsiębiorstwa w pełni kapitalistyczne. Mają na przykład większe zatrudnienie niż zachodnie firmy o podobnych przychodach. Tę różnicę widać jak na dłoni, kiedy patrzy się na wydajność pracy w działających w Polsce firmach zagranicznych i w krajowych. Firmy zagraniczne wypadają pod tym względem o wiele lepiej, czasem to w ogóle inny świat.
To pierwszy czynnik, powodujący małą zyskowność polskich firm. Drugi to podejście do kadry menedżerskiej: w krajowych firmach nie ma ona ostrych zachęt do tego, żeby się specjalnie starać o maksymalizację zysku.
To dotyczy chyba głównie przedsiębiorstw państwowych?
Spółki skarbu państwa są przypadkiem szczególnym. Prezes państwowego banku zarabia mniej niż jego dyrektorzy - to jest normą w wielu spółkach skarbu państwa. Ale i w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta