Mała stabilizacja i niedorozwój
Mała stabilizacja i niedorozwój
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
JANUSZ JANKOWIAK
Podstawowe założenia makroekonomiczne projektu przyszłorocznego budżetu zostały podporządkowane jednej wytycznej. Tempo wzrostu gospodarczego ma być wyższe, a wynik budżetu państwa lepszy. Z tego powodu nastąpił odwrót od fundamentalnej przy konstruowaniu budżetu zasady konserwatywnego prognozowania. Jest to krok wstecz w porównaniu z tegorocznym budżetem, który był budowany - jak widać nie bez racji - na zupełnie innych podstawach prognostycznych. Nastąpił powrót do niezbyt chlubnej tradycji z roku 2001.
Trzeba przy tym powiedzieć wyraźnie, że pozytywna ocena projektu budżetu nie może być uzasadniana wyłącznie poprawą wyniku budżetu centralnego. Ważne jest bowiem to, co dzieje się w całym sektorze finansów publicznych. Istotne są również sposoby, jakimi udaje się osiągnąć mniejszy deficyt budżetu państwa. Krytyczna analiza budżetu w żadnym wypadku nie może abstrahować od tych dwóch elementów.
Zredukowanie poziomu średniorocznej inflacji sprawiło, że w wariancie zaaprobowanym ostatecznie przez rząd PKB w cenach stałych jest o ok. 2mld złotych mniejszy niż w założeniach budżetu Marka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta