Magia serca
Magia serca
Planom rozwoju przyświeca idea uczynienia z Nałęczowa "miasteczka zdrowia", gdzie kuracjusze mogliby kompleksowo zregenerować siły fizyczne i psychiczne
FOT. RAFAŁ GUZ
GRZEGORZ ŁYŚ
Pierwszy z budowniczych i założycieli dzisiejszego Nałęczowa Stanisław Małachowski herbu Nałęcz po śmierci żony zaczął prowadzić, jak podają źródła, "życie hulaszcze". Z powodu długów musiał sprzedać dobra nałęczowskie. Był to jednak w historii uzdrowiska przypadek jednostkowy i odosobniony. Nawet bowiem urodzonych poszukiwaczy mocnych wrażeń i dynamicznych ludzi biznesu, gdy znajdą się w dolinie Bochotnicy wśród słonecznych wzgórz Wyżyny Lubelskiej i wilgotnej zieleni Parku Uzdrowiskowego, ogarnia spokój.
Potwierdzają to badania naukowe, z których wynika, że mikroklimat Nałęczowa - jedynego polskiego uzdrowiska o pełnym "profilu kardiologicznym" - powoduje samoistne obniżanie się ciśnienia tętniczego krwi.
Sprzyja też, choć nie ma na to dowodów naukowych, wszelkiej twórczości, a zwłaszcza literaturze. Stałymi bywalcami lub mieszkańcami uzdrowiska byli: Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz, Kazimiera Iłłakowiczówna, Ewa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta