Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Magia serca

11 października 2002 | Moje Podróże | GŁ
źródło: Nieznane

Nałęczów Choć nie ma na to dowodów naukowych uzdrowisko sprzyja twórcom i artystom

Magia serca

Planom rozwoju przyświeca idea uczynienia z Nałęczowa "miasteczka zdrowia", gdzie kuracjusze mogliby kompleksowo zregenerować siły fizyczne i psychiczne

FOT. RAFAŁ GUZ

GRZEGORZ ŁYŚ

Pierwszy z budowniczych i założycieli dzisiejszego Nałęczowa Stanisław Małachowski herbu Nałęcz po śmierci żony zaczął prowadzić, jak podają źródła, "życie hulaszcze". Z powodu długów musiał sprzedać dobra nałęczowskie. Był to jednak w historii uzdrowiska przypadek jednostkowy i odosobniony. Nawet bowiem urodzonych poszukiwaczy mocnych wrażeń i dynamicznych ludzi biznesu, gdy znajdą się w dolinie Bochotnicy wśród słonecznych wzgórz Wyżyny Lubelskiej i wilgotnej zieleni Parku Uzdrowiskowego, ogarnia spokój.

Potwierdzają to badania naukowe, z których wynika, że mikroklimat Nałęczowa - jedynego polskiego uzdrowiska o pełnym "profilu kardiologicznym" - powoduje samoistne obniżanie się ciśnienia tętniczego krwi.

Sprzyja też, choć nie ma na to dowodów naukowych, wszelkiej twórczości, a zwłaszcza literaturze. Stałymi bywalcami lub mieszkańcami uzdrowiska byli: Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz, Kazimiera Iłłakowiczówna, Ewa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2746

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament