Jedziemy do wód
Busko Zdrój
Najbardziej słoneczne uzdrowisko ze słońcem w herbie. Osiem miejscowych wód leczniczych przyciąga kuracjuszy. Parki zachęcają do spacerów. Do zwiedzania po zabiegach: rezerwat Skorocice, groty gipsowe w Siesławicach, kościół św. Leonarda na miejscowym cmentarzu oraz grób gen. F. Rzewuskiego - założyciela uzdrowiska, pałac Wielopolskich w Chrobrzu, dom Długosza i Muzeum Regionalne w Wiślicy i "Sarmackie Ateny", czyli Pińczów.
Strona internetowa: www.uzdrowisko-busko-zdroj.com.pl
Ciechocinek
Jedno z najpopularniejszych w Polsce uzdrowisk. Znane dzięki tężniom o łącznej długości około dwóch kilometrów. Najgłębsze z tutejszych źródeł bije z głębokości 1825 m. Na pamiątkę pobytu można przywieźć sól ciechocińską z mikroelementami (sól jadalna) oraz ług leczniczy do kąpieli. Do zwiedzania po zabiegach: park zdrojowy, warzelnia soli, drewniana cerkiew Archanioła Michała, ruiny zamku w Raciążku.
Strona internetowa: www.puc.sky.pl
Cieplice Zdrój
Już w 1281 roku opisywano tutejsze ciepłe źródła, którymi początkowo opiekowali się joannici, potem zaś cystersi. Na początku XVIII wieku wznieśli dla kuracjuszy "Długi Dom", dziś najstarszy budynek zdrojowy. Najsłynniejsi kuracjusze to królowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta