Więcej obietnic niż efektów
Więcej obietnic niż efektów
Państwo chroni miejsca pracy w największych zakładach, darowuje im długi i powołuje dla nich specjalne izby skarbowe. Z myślą o małych firmach powstają specjalne pakiety ustaw mające pobudzać przedsiębiorczość. A średnie... Ciągle zmagają się z tymi samymi problemami - z nadzieją, że kolejne zmiany przepisów jeszcze bardziej nie utrudnią im działalności.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce w grudniu zeszłego roku działało łącznie prawie 44 tys. podmiotów gospodarczych. W tym 12,7 tys. to średnie firmy, czyli - według metodologii GUS - zatrudniające od 50 do 249 osób. Ich przeciętne przychody z całokształtu działalności wynosiły w ubiegłym roku 26,8 mln zł. Najwięcej średnich firm działa w sektorze przetwórstwa przemysłowego (44,89 proc.) oraz handlu i napraw (20,39 proc.). Jeśli weźmie się pod uwagę kwotę przychodów ogółem, okaże się, że wśród średnich firm największy udział mają pfirmy handlowe i usługowe (41,68 proc.). Na dalszych miejscach jest budownictwo (8,01 proc.) oraz obsługa nieruchomości i firm (8,17 proc.).
Dla kogo preferencje
Ulgi i preferencje podatkowe dla przedsiębiorstw państwo stosuje przede wszystkim w gminach, które zagrożone są wysokim bezrobociem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta