Przed kupnem sprawdź czy nie skażony
Zanieczyszczony grunt obniża cenę działki
Przed kupnem sprawdź czy nie skażony
- Co zrobić, by uniknąć kosztownej rekultywacji skażonego gruntu?
Zanim przedsiębiorca kupi nieruchomość, powinien sprawdzić, czy gleba na posesji nie została skażona. Jeśli tego nie dopilnuje, musi się liczyć z koniecznością ponoszenia dużych opłat na rekultywację gruntów.
Obowiązek rekultywacji nakłada na władających gruntami prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2001 r. nr 62, poz. 627 ze zm.), które weszło w życie przed rokiem. Rozporządzenie w sprawie standardów jakości gleby i ziemi (Dz.U. z 2002 r. nr. 165, poz 1359) zaczęło obowiązywać 19 października tego roku. Władającym jest np. właściciel i dzierżawca.
Pod przemysł łagodniej
Dla poszczególnych obszarów zostały określone różne normy skażeń. Najsurowszy reżim (grupa A) obowiązuje tam, gdzie grunty podlegają ochronie na podstawie przepisów prawa wodnego, np. w rejonach ujęć wody czy na terenach parków narodowych lub rezerwatów. Mniej surowe normy (grupa B) dotyczą pól, lasów, nieużytków oraz terenów zurbanizowanych, z wyjątkiem terenów przemysłowych, kopalń i dróg czy linii kolejowych, które są traktowane jeszcze łagodniej (grupa C). Wartości dopuszczalnych stężeń ponad 50 rodzajów
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta