Skąpe przepisy, różnorodne poglądy
Skąpe przepisy, różnorodne poglądy
RYS. ROCH FOROWICZ
KAROL RUTKOWSKI MARIUSZ HYLA MARCIN OPIŁOWSKI
Przelew wierzytelności przyszłych wzbudza wiele kontrowersji z powodu braku wyraźnych regulacji ustawowych oraz niewielkiego dorobku orzecznictwa sądowego. Tymczasem ma on istotne znaczenie dla praktyki instytucji finansowych.
Wśród wierzytelności przyszłych wyodrębnia się dwie kategorie prawne: ekspektatywę wierzytelności oraz nadzieję powstania wierzytelności.
Ekspektatywa...
Ekspektatywa wchodzi w grę, gdy istnieje już co najmniej jeden element stosunku prawnego, z którego w przyszłości wyniknie wierzytelność. Można tu wyróżnić następujące sytuacje:
- powstanie wierzytelności zależy już tylko od ziszczenia się określonego warunku (np. dokonania określonej czynności przez osobę trzecią),
- powstanie wierzytelności jest zależne od nadejścia wskazanego terminu (np. początku przyszłego miesiąca),
- stosunek prawny będący źródłem przyszłej wierzytelności co prawda jeszcze nie istnieje, lecz zaistniał już co najmniej jeden jego element. Przykładem jest umowa ramowa, z tytułu której jedna strona może uzyskać w przyszłości roszczenia o zapłatę za towary, które będą ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta