Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niespokojna planeta

05 listopada 2002 | Nauka i Technika | PK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Trzęsienia ziemi Katastrofy bardzo trudno przewidzieć

Niespokojna planeta

Trzęsienie ziemi w San Giuliano di Puglia spowodowało śmierć 29 osób

(c) REUTERS

Tylko w ostatnim miesiącu ziemia trzęsła się kilkanaście razy na świecie. Katastrofa we Włoszech, w miejscowości San Giuliano di Puglia pochłonęła 29 ofiar, w większości dzieci. Wczorajsze trzęsienie ziemi na Alasce - o sile 7,9 stopnia - było według ekspertów największym w tym roku.

Pas największej sejsmiczności na naszym globie obejmuje zachodni Pacyfik - od Alaski przez Wyspy Aleuckie, Japonię i Tajwan, dalej na południe przez Filipiny aż do Nowej Zelandii. W Europie "narażone" na trzęsienia ziemi są m.in. Grecja, Turcja i Włochy. Szacuje się, że na całym świecie rejestrowanych jest rocznie ok. 10 tys. trzęsień ziemi, co najmniej dwa razy tyle jest nierejestrowanych ze względu na brak stacji badawczych na terenach słabo zaludnionych. Silne trzęsienia ziemi - rejestrowane przez stacje na całym świecie - pojawiają się średnio raz na 52 dni na lądzie i raz na 28 dni na dnie oceanu.

Tyle statystyka. W ostatnich 30 dniach odnotowano kilka większych trzęsień ziemi. Na Tajwanie zarejestrowano pięć wstrząsów o sile ok. 5 stopni w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2766

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament