Oczekiwania i nastrój rynku
Oczekiwania i nastrój rynku
STANISŁAW KLUZA, ANDRZEJ SŁAWIŃSKI
Paul Samuelson, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, powiedział na jednej z konferencji naukowych Rezerwy Federalnej, że gdy bank centralny analizuje krzywą stóp procentowych, to przypomina mu kogoś, kto po raz pierwszy widzi się w lustrze.
W rzeczywistości bowiem w strukturze stóp procentowych widać tylko to, co rynek sądzi o tym, co bank centralny może zrobić. By przekonać się, że tak jest, wystarczy wejść w skórę inwestorów. Paul Samuelson napisał o nich tak: "Ja tych ludzi znam. To grupa nerwowych facetów, którzy mogą stracić w ciągu nocy duże pieniądze, jeśli nie przewidzą trafnie decyzji Fed".
Wyniki badań ekonometrycznych wskazują, że również w Polsce inwestorzy na ogół trafnie odgadują późniejsze decyzje banku centralnego. Oznacza to, że zawarte w cenach obligacji oczekiwania rynku, dotyczące przyszłej wysokości krótkoterminowych stóp procentowych, znajdują na ogół potwierdzenie w późniejszych decyzjach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta