Z osobową też można
Łączyć się mogą spółki każda z każdą, byle w efekcie powstała spółka kapitałowa
Z osobową też można
Spółki mogą się łączyć dowolnie, niezależnie od formy. Warunek jest jeden: po zakończeniu procedury musi powstać spółka kapitałowa (art. 491 § 1 i § 2 kodeksu spółek handlowych ). Nawet jeśli połączyłyby się same osobowe.
Argument, że nie powinno się łączyć spółek osobowych z kapitałowymi tak, by powstała osobowa, wydaje się o tyle słuszny, że mogłyby być kłopoty z przejściem od kapitału zakładowego podzielonego na udziały do formy bezudziałowej. Mniej jednak przekonuje zakaz łączenia spółek osobowych w spółkę również osobową. Uniemożliwia to łączenie np. spółek partnerskich adwokatów czy radców prawnych, którym nie wolno przecież praktykować w formie spółki kapitałowej.
W fazie przygotowawczej wszelkich połączeń ze spółkami osobowymi z ich strony biorą udział wspólnicy, którzy mają prawo prowadzenia spraw spółki. Po stronie spółek kapitałowych - zarządy.
Krok po kroku
W porównaniu z procedurą łączenia spółek kapitałowych, przy połączeniach samych spółek osobowych występują pewne uproszczenia (o połączeniach spółek kapitałowych pisaliśmy szczegółowo w DF z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta