Opera aluminiowa
Opera aluminiowa
Esplanade - widok w nocy
(C) EUJIN GOH
GRZEGORZ SOWULA
Słynnych oper na świecie jest kilka: florencka La Scala, londyńska Covent Garden, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Staatsoper w Wiedniu i Opera de Paris. Architektonicznie bije je na głowę opera w Sydney, zaprojektowana w 1957 roku przez Johna Utzona, oddana do użytku 20 października 1973 r. Czy może się z nią zmierzyć nowy obiekt powstały w Singapurze?
Budynek opery w Sydney stał się symbolem miasta i zyskał światową sławę, równą tej, jaką cieszą się: wieża Eiffla czy gmach Lloyds Insurance. Wzrok przykuwa jego nietypowa forma, porównywana do spiętrzonych muszli czy otwierającego się właśnie dachu kabrioletu.
Takie dzieło niełatwo jest "pobić", zwłaszcza że sala koncertowa to nie biurowiec i w jej konstrukcji musi być zachowany charakterystyczny układ tradycyjnych elementów: sceny, widowni, pomieszczeń dla orkiestry i chóru.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta