Czerwony aksamit
Czerwony aksamit
W czerwcu tego roku Miroslav Grebeniczek (po lewej) przeżywał chwile triumfu. Jego partia zajęła trzecie miejsce w wyborach parlamentarnych.
FOT. (C) AP
BARBARA SIERSZUŁA
Z PRAGI
Katerzina Koneczna miała podczas aksamitnej rewolucji, w listopadzie 1989, osiem lat. Dzisiaj jest studentką ekonomii na uniwersytecie w Brnie i najmłodszą posłanką Komunistycznej Partii Czech i Moraw. Ci, którzy na nią głosowali w Starym Jiczinie, gdzie mieszka z rodzicami, uważają, że mają w Pradze "swojego człowieka".
Ojciec Katerziny był powiatowym funkcjonariuszem Komunistycznej Partii Czechosłowacji, matka - szeregowym członkiem. Młodziutka posłanka twierdzi, że pochodzi z dobrej komunistycznej rodziny, a realizacja partyjnych założeń była jej chlebem powszednim. Zapytana o program polityczny, odpowiada, że będzie walczyła o powrót pełnego zatrudnienia i o unieważnienie ustawy lustracyjnej, z powodu której jej ojciec wiele wycierpiał. Na spotkaniach z wyborcami obiecuje, że zgodnie z ich wolą wygarnie "tym" w Pradze, co prawdziwi komuniści z Jiczina myślą o Vaclavie Havlu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta