Fakty i mity wokół podatku Belki
Fakty i mity wokół "podatku Belki"
LESZEK KĄSEK TOMASZ SZAŁWIŃSKI
Skutki makroekonomiczne wprowadzenia "podatku Belki" mają marginalne znaczenie. Trudno potwierdzić tezę, wyrażoną w artykule Adama Kota "Lepiej zaniechać" ("Rz" z 7 listopada) . Wyraźnie jednostronny charakter analizy, daleko idące uproszczenia i skłonność do generalizowania sprawiają, że artykuł może prowadzić do dezorientacji.
Decyzja o wprowadzeniu opodatkowania niektórych przychodów z kapitałów pieniężnych osób fizycznych, w tym przychodów odsetkowych z lokat bankowych, spotkała się z wyraźną reakcją oszczędzających, którzy jeszcze przed wejściem w życie ustawy mieli czas na dokonanie zmian w strukturze swoich oszczędności. O tym autor w zasadzie pisze i nie sposób się o to spierać. Nasze wątpliwości budzi natomiast jego stwierdzenie, że "wprowadzenie tego podatku przyczyniło się do obniżenia stopy oszczędności gospodarstw domowych", a następnie próba udowodnienia, że określenie "przyczyniło się" de facto rozumie on jako "spowodowało", proponując ostatecznie uchylenie tego podatku jako szkodliwego dla gospodarki.
Naszym jednak zdaniem "podatek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta