Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepsze i gorsze prawa

02 grudnia 2002 | Nieruchomości, budownictwo | KM
źródło: Nieznane

Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych O niektórych problemach zapomniano

Lepsze i gorsze prawa

RYS. ROBERT DĄBROWSKI

KRYSTYNA MILEWSKA

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Przywraca ona własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu. To dobra wiadomość dla mieszkańców nowych lokali, posiadaczy ekspektatywy, czyli przyrzeczenia przekazania własności. Nie muszą się obawiać, że w razie upadłości spółdzielni stracą wszystko. Trudniej natomiast będzie spółdzielcom utworzyć małą spółdzielnię, np. wyłączając z obecnej dużej spółdzielni swoje osiedle. Ustawa wejdzie w życie, gdy rozpatrzy ją Senat i podpisze prezydent.

Własnościowe prawo wraca jako umocnione i korzystniejsze dla spółdzielców. Nie ma co ukrywać, że spółdzielcy zawdzięczają to w znacznej mierze ludziom, którzy z takim uporem walczyli o zastąpienie ograniczonego prawa rzeczowego pełną własnością.

Można przypuszczać, że docelowo dojdzie do stopniowej i całkowitej wymiany praw spółdzielczych do lokalu na prawo wyodrębnionej własności. Nie znaczy to, że spółdzielnie przekształcą się we wspólnoty. A to dlatego, że w spółdzielniach bywa jeszcze inny, poza mieszkaniami, majątek w postaci gruntów i nieruchomości komercyjnych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2788

Spis treści
Zamów abonament