Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest także ryzyko

02 grudnia 2002 | Prawo | RJ
źródło: Nieznane

Korzystanie z cudzych nieruchomości przez przedsiębiorstwa energetyczne

Jest także ryzyko

RYS. ROCH FOROWICZ

ROBERT JĘDRZEJCZYK

Sejmowe awantury wokół prywatyzacji Stoenu, jak również dyskusja rządowa nad kolejną wersją projektu restrukturyzacji i prywatyzacji sektora elektroenergetycznego skłaniają do refleksji prawnej, która również powinna być brana pod uwagę przez rozemocjonowane strony sporu.

Bezsporne jest, że przedsiębiorstwa produkujące, dystrybuujące lub przesyłające energię - elektryczną czy też cieplną - mają szczególne znaczenie gospodarcze i społeczne. Dziedzina ich działania przesądza o tym, iż funkcjonują najczęściej jako monopole naturalne na danym obszarze, nie spotykając się z konkurencją innych uczestników rynku.

Specyfiką sytuacji ekonomiczno-prawnej tych przedsiębiorstw jest oparcie ich działalności w dużej mierze na energetycznych liniach przesyłowych, których długość liczona jest w tysiącach kilometrów.

Zgodnie z art. 49 kodeksu cywilnego urządzenia służące do doprowadzania m.in. pary, gazu i prądu elektrycznego nie należą do części składowych gruntu lub budynku, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa lub zakładu.

Sporów będzie przybywać

Problemem tych przedsiębiorstw nie są jednak same linie oraz urządzenia przesyłu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2788

Spis treści
Zamów abonament