Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zrobić z socjalizmem

28 grudnia 2002 | Plus Minus | BW
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

PROJEKT RAJU NA ZIEMI OBRÓCIŁ SIĘ W SWOJE PRZECIWIEŃSTWO

Co zrobić z socjalizmem

FOT. (C) CAF

Socjalizm pojawił się jako projekt realizacji utopii. Był modelem radykalnej przebudowy ludzkiego świata w celu osiągnięcia szczęśliwego bytowania dla całej ludzkiej zbiorowości tu i teraz. Miał więc sprowadzić raj na ziemię i zastąpić religijne "przesądy" porządkiem "racjonalnym i naukowym". Założenie, że cel taki można osiągnąć, to znaczy zaprojektować dla człowieka doskonały świat, musiało prowadzić do odrzucenia tradycyjnych poglądów na temat natury i ładu rzeczywistości oraz oczywiście religii, której konkurencją stawał się socjalizm.

Skoro szczęście powszechne można zaprojektować i osiągnąć, a trudno uznać egzystencję ludzi za realizację takiego stanu, to odpowiedzialność za mizerię ludzkiego bytowania ponosi cywilizacja. Znaczy to, że, wbrew ugruntowanym poglądom, nie tyle cywilizuje ona ludzi, poskramia ich dzikie instynkty i promuje cechy pozytywne, ile odwrotnie: paczy człowieka i deprawuje. Należy więc ją zasadniczo zmienić. Zwykle dla socjalistów znaczyło to zniszczenie cywilizacji starej, a więc tej, która istniała i na jej gruzach zbudowanie zupełnie nowej i nieznanej.

Socjalizm i komunizm (to drugie pojęcie pojawiło się nieco później) długi czas funkcjonowały jako synonimy. Zaczęły rozchodzić się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2809

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament