Budzenie pamięci
Budzenie pamięci
- Część pierwsza
- Część druga
- Część trzecia
- Część czwarta
- Część piąta
Fot. Jakub Ostałowski
Do najciekawszych miejsc w Saratowie należy niewątpliwie ogromna i nowocześnie urządzona księgarnia naukowa. Usytuowana w centrum dzielnicy intelektualistów i studentów, ma swój wyraźny mikroklimat. Pod "wolnodostępnymi" regałami stoją tamtejsi "okularnicy", zachłannie czytając tomy, których na pewno nie zdołają kupić.
Książki naukowe są dziś w Rosji dwa, trzy razy tańsze niż w Polsce, ale i tak za drogie na inteligencką kieszeń. A stojąc cichutko pod ścianą przez parę kwadransów, można się naczytać sporo.
Filozofia, nauki społeczne, historia - to tutaj ogromne działy księgarskie. Ruch w nich duży. Potwierdza mi to znaną wśród socjologów kultury opinię o innej niż na Zachodzie społecznej funkcji czytelnictwa w Rosji. Spotkałem kiedyś we francuskiej literaturze przedmiotu dobre określenie tej różnicy: "czytać jak sowiecki traktorzysta", znaczyło tam sięgać po książkę nie dla rozrywki, nie dla zabicia czasu, ale z potrzeby informacji, wiedzy. Otóż dziś syn sowieckiego traktorzysty łaknie wiedzy o historii i o kulturze. Omija więc często stoły księgarskie z kolorowymi
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta