Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konkurencja na jeziorach

28 grudnia 2002 | Prawo | DF
źródło: Nieznane

Pozwolenie na wycinkę trzciny może mieć ktoś, kogo nie interesują ryby

Konkurencja na jeziorach

Na łatwe wygaśnięcie sporów wokół wycinki trzciny na jeziorach mazurskich nie ma co liczyć, gdyż stoją za tym racje ekologiczne oraz ekonomiczne interesy

FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI

DANUTA FREY

Na jeziorach Warmii i Mazur trwają trzcinowe żniwa. Odkąd produkcja wyrobów z trzciny stała się dochodowym interesem, o każde pozwolenie na jej wycinkę ubiega się po kilkadziesiąt osób i firm. NSA stwierdził, że takie pozwolenia nie są uzależnione od posiadania prawa rybackiego użytkowania wód. Nie wszyscy chcą się z tym pogodzić.

Trzcinowe żniwa odbywają się tylko zimą, mniej więcej od 15 listopada do 15 marca. Sprawy o pozwolenia na wycinkę tej rośliny ilustrują, jak łatwo może tu dochodzić do konfliktu interesów i racji: ekonomicznych i przyrodniczych.

Priorytet dla dzierżawców

Trzcina jest nie tylko cennym elementem ekosystemu jezior, ale również coraz bardziej poszukiwanym surowcem do produkcji, np. materiałów budowlanych. Jej wycinka jest konieczna ze względów ekologicznych, ponieważ na niekoszone trzcinowiska wkraczają inne gatunki roślin. Jeżeli dojrzała roślina nie zostanie zimą usunięta, rozkłada się w wodzie, a nieeksploatowane trzcinowisko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2809

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament