Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeśli nowy sobór, to w Kalkucie

28 grudnia 2002 | Plus Minus | AS
źródło: Nieznane

POLEMIKA: VATICANUM III?

Jeśli nowy sobór, to w Kalkucie

RYS. MIROSŁAW OWCZAREK

Największym wyzwaniem dla Kościoła są problemy samego Kościoła. Dlaczego? Ponieważ dzieło soboru sprzed 40 lat wciąż czeka na pełne wcielenie w życie.

Dobrze, że Jarosław Gowin podjął temat wyzwań dla Kościoła rzymskokatolickiego na przełomie wieków ( "Sobór Watykański III", Plus Minus 7 - 8 grudnia br. ). Nie przekonuje mnie jednak ani jego diagnoza, ani wniosek.

Aggiornamento - nie mimikra

O co chodziło soborowi zwanemu Drugim Watykańskim (Vaticanum II)? W języku kościelnym ukuto hasło aggiornamento. Słowa tego użył pierwszy raz pod koniec lat 50., a więc jeszcze przed soborem (1962 - 1965), "dobry papież" Jan XXIII. Znaczy ono po włosku mniej więcej tyle, co "dostosowanie", uwspółcześnienie. Najważniejszym osiągnięciem soboru była zmiana podejścia do świata i Kościoła. Do świata sobór wyciągnął przyjazną rękę, Kościół przedstawił jako wspólnotę wyznawców Chrystusa zdolną do krytycznej autorefleksji i dialogu z wyznawcami innych wiar religijnych i światopoglądów.

Nie było to dostosowanie w sensie mimikry, lecz przemyślenie na nowo miejsca Kościoła we współczesnym świecie. Sobór nie podważył niczego z kanonu wiary katolickiej, ale też nie dodał żadnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2809

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament