Wrzenie w tyglu
Wrzenie w tyglu
Po ogromnym tomie "Europa nieprowincjonalna", poświęconym historii Kresów Wschodnich w latach 1772-1999 ukazała się pod tą samą redakcją Krzysztofa Jasiewicza książka ośmiu autorów " Tygiel narodów", poświęcona wycinkowi tego okresu - latom 1939-1953. Dzieje kresów, z samej natury rzeczy, nie były nigdy spokojne i bezkonfliktowe, lecz owe lata XX wieku były wyjątkowo tragiczne. Masowe zbrodnie, deportacje, przesiedlenia, krwawe konflikty etniczne stały się tragicznym doświadczeniem dla zamieszkujących kresy narodów.
Sokrat Janowicz proponuje spojrzeć na kresy oczyma Białorusinów. Pisze: "Polacy stanowili stosunkowo dostatnią warstewkę elity społecznej przeżartej odruchami kolonialnymi". Porównuje polskie osadnictwo wojskowe w latach II Rzeczypospolitej do izraelskiego na ziemiach palestyńskich. Postępowanie chłopów białoruskich do polskich ziemian po 17 września, Janowicz nie określa mianem konfliktu narodowościowego ani wyznaniowego. To był konflikt między dworem i wsią. "Po prostu głodni rabowali sytych". W tym samym celu - wejścia w posiadanie cudzego dobra - o względy Sowietów zabiegała biedota białoruska i żydowska.
Nadejście okupacji niemieckiej spowodowało zdaniem Janowicza "wendetę panów". Stosunki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta