Zakazane pytania
Zakazane pytania?
RYS. ANDRZEJ KRAUZE
KINGA DUNIN
Gdyby istnieli u nas Afroamerykanie, musieliby pogodzić się z tym, że są po prostu Murzynami. A że ich to obraża? Dlaczego mielibyśmy się tym przejmować?
Nie można ludzi zmuszać do hipokryzji, argumentuje Michał Wojciechowski. Chyba że dotyczy to papieża, wówczas będzie to pożądane.
Czytając polemikę Michała Wojciechowskiego "Przefarbowany problem", zamieszczoną w "Plusie Minusie" (28 grudnia 2002), z tekstem Sławomira Sierakowskiego "W kręgu wzajemnej adoracji" (14 grudnia), żałowałam, że wcześniej nie odniosłam się do tekstu Sierakowskiego. Jego głos otwierał pole do ciekawej dyskusji, polemika Wojciechowskiego cofa nas, każe kolejny raz wkraczać na utarte ścieżki.
Spory dotyczące tego, czy polityczna poprawność cywilizuje życie zbiorowe, czy też jest jego ideologiczną deformacją, powracają z częstotliwością przypominającą sezonowe ataki infekcji kataralnych. Rozmawiamy o tym od lat. Wszystkie argumenty są już dobrze znane, negatywne i pozytywne przykłady, najczęściej odnoszące się do sytuacji amerykańskiej, setki razy wykorzystane. Debata ta dorobiła się nawet własnej mitologii, kiedy to, na przykład, przywołuje się w niej określenie "sprawni inaczej". Zrobiło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta