Sąd nad Kościołem
Sąd nad Kościołem
KRZYSZTOF MASŁOŃ
Ksiądz Józef Lelito został skazany na karę śmierci, którą zamieniono później na piętnastoletnie więzienie.
(C) ADM / CAF / ZDZISŁAW WDOWIŃSKI
50 lat temu, 27 stycznia 1953 r., po pięciu dniach rozprawy odbywającej się w największej wówczas hali widowiskowej Krakowa, przy Zakładach Szadkowskiego, zapadł wyrok w procesie Kurii krakowskiej. Z siedmiu oskarżonych na podstawie spreparowanych dowodów o szpiegostwo troje otrzymało wyroki śmierci. Jak pisze Wojciech Czuchnowski w wydanej właśnie nakładem Znaku książce "Blizna", proces ten stanowił - według zamysłów władz - "preludium do rozprawy z całym polskim Kościołem".
Już miesiąc po wydaniu wyroku znalazł się w kinach "Dokument zdrady", półgodzinny film wyprodukowany w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. Niemal w tym samym czasie Książka i Wiedza wydała stenogramy z sali sądowej pt. "Proces księdza Lelity i innych agentów wywiadu amerykańskiego". Mam tę książkę przed sobą i to z niej przepisuję następujący ustęp aktu oskarżenia, przygotowanego przez prokuratora Stanisława Zarakowskiego: "Kierownictwo Krakowskiej Kurii Metropolitalnej usiłowało ukryć działalność bandy szpiegowskiej, która za judaszowe pieniądze sprzedawała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta