Historię tworzą frustraci
Historię tworzą frustraci
(C) EAST NEWS
9 LUTEGO ALEKSANDER SOKUROW odbierze w Berlinie, podczas festiwalu Freedom Film, nagrodę Andrzej Wajda Philip Morris Freedom Prize. Sokurow jest, obok Nikity Michałkowa, najbardziej dziś cenionym na świecie reżyserem rosyjskim. Europejska Akademia Filmowa umieściła jego nazwisko na liście 100 największych współczesnych twórców kina. Urodził się w 1951 roku. Jako dziecko przebywał w Polsce, pierwsze trzy klasy szkoły podstawowej ukończył w Legnicy. Studiował historię. Potem dostał się na wydział filmu dokumentalnego na moskiewskim Wszechzwiązkowym Państwowym Instytucie Kinematografii (WGIK). W wieku 19 lat został producentem programów telewizyjnych.
Debiutował - dzięki wsparciu swojego wykładowcy, później przyjaciela, Andrieja Tarkowskiego, ekranizacją utworu Płatonowa "Samotny głos człowieka". Zrealizował około 40 filmów fabularnych i dokumentalnych. Sokurow przywiązuje ogromną wagę do ich strony wizualnej. W 1999 roku "Moloch" - opowieść o związku Hitlera z Ewą Braun (zdjęcie obok) - był nominowany do Feliksa, na festiwalu w Cannes otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz. Inne jego filmy biograficzne: "Czechow" i "Cielec" spotkały się na Zachodzie z równie entuzjastycznym przyjęciem. Najnowszy film -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta