Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Historia zestrzelonego w locie

01 lutego 2003 | Książki | ZK
źródło: Nieznane

Historia zestrzelonego w locie

Gustaw Herling-Grudziński w Neapolu pod koniec lat 80.

(c) BOHDAN PACZOWSKI

Zdzisław Kudelski

Nowa książka Ewy Bieńkowskiej "Pisarz i los" to osobiste świadectwo obcowania z twórczością Herlinga. Autorka traktuje pisarza jako jednego z najwybitniejszych twórców literatury, nie tylko polskiej. Pisze o nim z podziwem, z erudycją, chwilami z pasją. Czasami wdaje się nawet w polemikę z nieżyjącym pisarzem.

Jednak zainteresowany czytelnik, który chciałby podążyć tropem myśli autorki i jej licznych lektur, będzie miał utrudnione zadanie. Poza datami cytowanych zapisów z "Dziennika pisanego nocą" Ewa Bieńkowska nie podaje żadnych odsyłaczy ani do przytaczanych tekstów Herlinga, ani do przywoływanych choćby aluzyjnie wypowiedzi innych autorów. Wprawdzie jest to książka eseistyczna, w której nie muszą się znaleźć tego typu szczegółowe informacje, ale mnie jako czytelnikowi ich brakuje.

Szkoda również, że autorka tak oszczędnie przywołuje głosy swoich poprzedników piszących o Grudzińskim. Począwszy od "Przedmowy" Józefa Czapskiego do "Żywych i umarłych" (1945) - teksty o Herlingu stanowią obszerny zestaw publikacji. W samych latach 90. powstało ponad 400 opracowań, studiów i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2838

Spis treści
Zamów abonament