Historia zestrzelonego w locie
Gustaw Herling-Grudziński w Neapolu pod koniec lat 80.
(c) BOHDAN PACZOWSKI
Zdzisław Kudelski
Nowa książka Ewy Bieńkowskiej "Pisarz i los" to osobiste świadectwo obcowania z twórczością Herlinga. Autorka traktuje pisarza jako jednego z najwybitniejszych twórców literatury, nie tylko polskiej. Pisze o nim z podziwem, z erudycją, chwilami z pasją. Czasami wdaje się nawet w polemikę z nieżyjącym pisarzem.
Jednak zainteresowany czytelnik, który chciałby podążyć tropem myśli autorki i jej licznych lektur, będzie miał utrudnione zadanie. Poza datami cytowanych zapisów z "Dziennika pisanego nocą" Ewa Bieńkowska nie podaje żadnych odsyłaczy ani do przytaczanych tekstów Herlinga, ani do przywoływanych choćby aluzyjnie wypowiedzi innych autorów. Wprawdzie jest to książka eseistyczna, w której nie muszą się znaleźć tego typu szczegółowe informacje, ale mnie jako czytelnikowi ich brakuje.
Szkoda również, że autorka tak oszczędnie przywołuje głosy swoich poprzedników piszących o Grudzińskim. Począwszy od "Przedmowy" Józefa Czapskiego do "Żywych i umarłych" (1945) - teksty o Herlingu stanowią obszerny zestaw publikacji. W samych latach 90. powstało ponad 400 opracowań, studiów i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta