Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Listy do 'Plusa Minusa'

01 lutego 2003 | Plus Minus | NC

LISTY

"Malinowski, dawniej Freihofer"

Lektura artykułu Marka Bastera , przedstawiającego na łamach "Plusa Minusa" (11 - 12 stycznia) fragment walki państwa polskiego "z pozostałościami niemczyzny" w ówczesnym województwie śląsko-dąbrowskim, jakim było zmienianie niemieckich nazwisk na polsko brzmiące, wywołał we mnie wspomnienie z czasu odbywania służby wojskowej w latach 1954 - 1956. Znalazłem się w kompanii utworzonej w większości ze Ślązaków. Nosili różne nazwiska: Pfeifer, Stawowy, Cichoń, Mosiądz, Czapelka czy Wiśnia, a więc przeważnie polsko brzmiące, charakterystyczne dla Śląska. Czy były to nazwiska zmienione? Nie wiem.

Natomiast był w kompanii Jan Karwański, którego Ślązacy wołali między sobą Horst. Tenże chłopak spytany przeze mnie przyznał, że Janek to on ma teraz "w papierach", a właściwie ma na imię Horst. Przyznał też, że nazwisko Karwański jest nazwiskiem zmienionym.

Marek Baster pisze m.in. o człowieku noszącym nazwisko Franke, który wystąpił do władz o zmianę tego nazwiska narażającego go "na krzywdę moralną i utrudnienia w pracy". Otóż w mojej drużynie był Gerard Franke (brat późniejszego złotego medalisty olimpijskiego w szermierce), który trwając przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2838

Spis treści
Zamów abonament