Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dostosowanie trudne, ale opłacalne

11 lutego 2003 | Ekonomia | ES
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Polskie rolnictwo a standardy Unii Europejskiej

Dostosowanie trudne, ale opłacalne

Polskie rolnictwo nie jest obecnie dostosowane do standardów Unii Europejskiej głównie ze względu na ogromną liczbę zatrudnionych, niewielkie dochody rolników oraz ich bardzo niską wydajność pracy. W przypadku wysokości plonów czy wydajności hodowli zwierząt różnice są już mniejsze. Tym, co polskie i unijne gospodarstwa rolne różni obecnie najbardziej, jest ich wydolność ekonomiczna.

Pod względem wskaźników makroekonomicznych odnoszących się do rolnictwa różnice między Polską a Unią Europejską nie są już drastycznie duże. Polskie rolnictwo dostarcza obecnie około 3 proc. PKB, gdy unijna średnia wynosi około 2 proc. Statystyczna polska rodzina wydaje na żywność 30 proc. swoich dochodów, gdy w Unii Europejskiej około 15 proc. Ale w polskim rolnictwie pracuje 19 proc. ogółu zatrudnionych, gdy w rolnictwie unijnym mniej niż 5 proc. A już całkiem dramatyczne są różnice w wydajności pracy.

Szokujące liczby

"W 1998 roku - pisze prof. Bogumiła Sosnowska z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (kwartalnik "Wieś i Rolnictwo" - nr 3 z 2002 r.) - wydajność pracy rolnika francuskiego była wyższa 13,6 razy, rolnika niemieckiego - 20,4 razy, rolnika brytyjskiego - 18,2 razy, rolnika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2846

Spis treści
Zamów abonament