Wspólnie o przyszłości
Wspólnie o przyszłości
W procesie przygotowywania się do naszego członkostwa w Unii doszliśmy do momentu, w którym coraz częściej zadajemy sobie pytanie o przyszłość Europy. Wizja Europy zjednoczonej musi być wspólną europejską wizją. Tylko wtedy powstanie poczucie własności, a co za tym idzie i odpowiedzialności.
Zadając podstawowe pytania, dotyczące wizji Europy zjednoczonej, musimy jednak cały czas pamiętać o tym, że Europa zrealizowała już jedną wielką wizję. Żyjemy w Europie stabilnej, w Europie pokoju, w Europie, w której znakomita większość obywateli ma zapewniony byt materialny na relatywnie dobrym poziomie. Nie możemy zapominać o roli, jaką w spełnieniu tej wizji odegrała integracja europejska. To, co dzisiaj jest wyzwaniem także dla nas, Polaków, to współtworzenie architektury zjednoczonej Europy z zachowaniem tego, co jest trwałym europejskim fundamentem, co się sprawdziło, co będzie służyć Europie zjednoczonej.
Nie można jednak z niezwykle ważnej, to prawda, dyskusji o reformie instytucjonalnych ram integracji europejskiej uczynić sprawy zastępczej, usuwającej z naszego pola widzenia to, co najważniejsze. Problemem fundamentalnym Europy dnia dzisiejszego jest nie tyle kwestia niesprawnych instytucji, co politycznej woli wspólnego zmierzenia się z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta