Zagadka śmiertelności
Zagadka śmiertelności
PIOTR KOŚCIELNIAK
Czy przedłużanie telomerów - niewielkich odcinków na końcach chromosomów w komórkach - może jednocześnie przedłużać życie człowieka? Amerykańscy naukowcy sądzą, że jest to możliwe. O związku między spodziewaną długością życia ludzi a długością telomerów świadczą nowe badania specjalistów z Uniwersytetu Utah.
Telomery to zakończenia ramion chromosomów, często porównywane do metalowych skuwek na końcach "sznurówki" DNA. Za każdym razem, gdy DNA rozsznurowuje się, by dokonać samopowielenia, "skuwka" nieznacznie się skraca. Po wielu takich operacjach telomerowy bezpiecznik jest już tak krótki i zniszczony, że nie może zagwarantować odpowiedniej ochrony końcówek. U osiemdziesięciolatka długość telomerów zmniejsza się już bardzo istotnie - są o połowę krótsze niż przy urodzeniu. Natura jest jednak niesprawiedliwa - długość "skuwek" nie jest w chwili urodzenia stała dla wszystkich ludzi - każdy rodzi się z telomerami innej długości.
Zaprogramowane choroby
Naukowcy od dawna podejrzewali, że telomery stanowią rodzaj "zegara" czy "licznika", który pozwala tylko na określoną liczbę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta