Presja czasu
Presja czasu
Firmy informatyczne liczą w tym roku na duże kontrakty w administracji publicznej i w sektorze finansowym, których nie doczekały się w ubiegłym. Łączna wartość zamówień w tych sektorach szacowana jest na blisko 6 mld zł, co stanowi prawie połowę wartości całego rynku informatycznego. Rząd liczy natomiast, że uda się - gdy tak dużo trzeba zrobić przed przystąpieniem do Unii Europejskiej - koordynować i kontrolować państwowe przedsięwzięcia informatyczne, mimo iż nie ma jeszcze do tego wystarczających podstaw prawnych.
W przypadku administracji publicznej jest oczywiste, że gdy zakończyły się negocjacje i znany jest termin akcesji, konieczne jest zbudowanie lub dokończenie systemów niezbędnych do funkcjonowania w Unii. - W tym roku wydatki na informatykę w administracji wyniosą przynajmniej 2 mld zł - powiedział "Rz" Wojciech Szewko, wiceminister funkcjonującego od lipca ubiegłego roku resortu nauki i informatyzacji. Oznacza to wydatki prawie dwukrotnie większe niż dotychczas. Problem w tym, że nie są one dokładnie określone; nie istnieje odrębna klasyfikacja budżetowa dla IT, mimo iż nowe ministerstwo apelowało o to do ministra finansów. - Wydatki na informatyzację są więc - mówi Wojciech Szewko - ukryte w innych klasyfikacjach, np. w wydatkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta