Świątek filozof
Jutro mija 25. rocznica śmierci Wiesława Dymnego, plastyka, aktora, literata, satyryka, współtwórcy krakowskiej "Piwnicy pod Baranami"
Świątek filozof
Fot. (C) ADM/CAF
O Wieśku krążą mity. To, co o nim powszechnie wiadomo, to tylko skorupa, którą się otoczył, żeby móc funkcjonować na tym świecie. Ale i tak nie potrafił. I właśnie dlatego szybko z tego świata uciekł.
Wiesław Dymny (1936 - 1978). Urodzony w Połoneczce (dziś Ukraina), studiował malarstwo na ASP w Krakowie. Współpraca scenariuszowa z Henrykiem Klubą zaowocowała filmami: "Chudy i inni", "Słońce wschodzi raz na dzień" i pociętym przez cenzurę "Pięć i pół Bladego Józka". Zagrał m.in. kunsztowny epizod husarski we "Wszystko na sprzedaż" Wajdy, u Kutza - w "Ktokolwiek wie" i "Soli ziemi czarnej" oraz u Różewicza - w "Pasji". Dymny napisał ponad 300 tekstów piosenek m.in. dla pierwszej rodzimej grupy beatowej Szwagry i Ewy Demarczyk ("Czarne anioły" z muzyką Zygmunta Koniecznego). Za tom "Opowiadania zwykłe" (1963), przetłumaczony na kilkanaście języków, otrzymał Nagrodę im. Kościelskich. W pewnym sensie byliśmy do siebie podobni. Mieliśmy podobne skale wartości. Te same rzeczy były dla nas ważne. To ogromnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta