Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bliżej bogów

21 lutego 2003 | Moje Podróże | ŁW
źródło: Nieznane

Tybet Świat widziany z góry, czyli gdzie królowie schodzili z niebios po sznurze

Bliżej bogów

Pałac Potala uznawany jest za jedną z najbardziej majestatycznych budowli świata. W dolnej części zamku sprawowana była władza świecka, a w górnych partiach budynku koloru ochry - władza boska.

(c) BEW

Któż z nas nie słyszał o tajemniczej krainie kojarzonej z najwyższymi górami, wiecznym śniegiem i yeti? Z lamaizmem, mnóstwem świątyń, klasztorów, świętych miejsc? Kraj ten, zaanektowany przez Chińczyków w roku 1950, to także ojczyzna XIV Dalajlamy, laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Tybet to również kraina zawieszona pomiędzy światem bogów a światem ludzi, gdzie można nawiązać kontakt ze światem duchów. To, jak głosi stary tybetański tekst, jedno z dwudziestu czterech świętych miejsc świata.

Warunkiem niezbędnym, aby dostać się do Tybetu, jest posiadanie ważnej chińskiej wizy oraz specjalnej zgody na podróżowanie po Tybecie. Z tym drugim dokumentem sprawa jest skomplikowana. Można go otrzymać wykupując zorganizowaną wycieczkę w Chinach. Osoby pragnące podróżować indywidualnie najłatwiej otrzymają go za pośrednictwem biur podróży w stolicach prowincji graniczących z Tybetem: Czengdu (Syczuan) i Golmud (Qinghai) lub w stolicy Nepalu - Katmandu. Dopiero po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2855

Spis treści

Wyprawa na K2

Zamów abonament