Gorszycielki są wśród nas
Gorszycielki są wśród nas
W postaci Tiny Modotti najbardziej spodobało mi się to, że miała tak określone poglądy i głosiła je z tak nieskrępowaną odwagą - twierdzi odtwórczyni roli Tiny, Ashley Judd (na zdjęciu tańczy z Salmą Hayek)
FOT. (C) MIRAMAX
Izabela Filipiak, pisarka, mówi o sobie, że jest honorową polską lesbijką i w kolorowym dwutygodniku opowiada o swoim życiu z kobietą u boku. Artystka Dorota Nieznalska jest oskarżona o obrazę uczuć religijnych za instalację, której część stanowi fotografia męskich genitaliów umieszczona na krzyżu. Felietonistka Kinga Dunin wywołuje zgorszenie swoimi poglądami prezentowanymi na łamach "Wysokich Obcasów".
Kobiety gorszycielki lub, jak kto woli, kobiety wyzwolone nie zawsze były związane z ruchem feministycznym, ale zawsze wyznaczały kierunek przemian społecznych. Gorszycielki nie są wynalazkiem XX stulecia. O XV-wiecznej gorszycielce Nawojce, córce rektora szkoły w Wielkopolsce, która w męskim przebraniu studiowała w Akademii Krakowskiej, nie bacząc na możliwość wywołania skandalu, wspomina Monika Płatek w artykule "Historia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta