Więcej niż powietrze, woda i ziemia
Polska - Unia Europejska Co się zmieni w środowisku
Więcej niż powietrze, woda i ziemia
ZBIGNIEW ZWIERZCHOWSKI
Unia Europejska i jej prawo chroni środowisko, koncentrując się na eliminowaniu przyczyn jego dewastacji, a nie tylko likwidowaniu skutków. Wymusza modernizację przemysłu, tworzy warunki funkcjonowania Wspólnego Rynku. W Polsce prawo ekologiczne skupiało się "na celu", na ochronie zasobów przyrody, ze znanym skutkiem. Z powodu tych różnic koszty dostosowania Polski do wymogów UE będą wysokie - szacowane na 120 mld zł do 2015 r. - ale korzyści wykroczą poza ekologię.
Na cele ekologiczne wydawane były w Polsce w ubiegłych 10 latach znaczne środki z budżetu; stanowiły 1,6 - 1,8 proc. PKB, sięgały 8 mld zł rocznie. W tym czasie zmieniła się struktura gospodarki - ubyło lub ograniczonych zostało wiele gałęzi przemysłu ciężkiego, najbardziej szkodzących środowisku. Nastąpiła znaczna poprawa jego jakości. Nie udało się jednak zniwelować następstw rozwijania przez dziesiątki lat gospodarki kosztem środowiska, gdy straty ekologiczne stanowiły, jak się dziś szacuje, od kilku do kilkudziesięciu proc. PKB. Ciągle np. połowa dużych i średnich zakładów, których produkcja łączy się z powstawaniem ścieków, nie ma oczyszczalni.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta